Ústav molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci
Ústav molekulární a translační medicíny (UMTM) je technologickou infrastrukturou a platformou pro molekulárně orientovaný základní a translační biomedicínský výzkum. Vědci usilují o lepší poznání molekulární podstaty nádorových a infekčních onemocnění. Výzkum zaměřují na identifikaci nových biomarkerů a terapeutických cílů, na hodnocení biologické aktivity malých molekul pomocí vysoce kapacitních skríningových testů a preklinický vývoj.
Odborníci se zaměřují na šest oblastí:
- Molekulární podstata nemocí a molekulární cíle
- Medicinální chemie
- Chemická biologie a experimentální terapeutika
- Biomarkery – identifikace a validace
- Farmakologie a toxikologie
- Translační medicína
Ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě UP Olomouc se stal jeden z předních odborníků v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie v České republice Doc. Marián Hajdúch, spoluzakladatel nadace Rakovina věc veřejná a člen správní rady. Je autorem více než 20 patentů protinádorových léčiv a biomarkerů.
Dalším špičkovým vědcem zapojeným do projektů v UMTM je profesor Jiří Bártek. Nejcitovanější český vědec v oblasti biomedicíny vede prestižní mezinárodní laboratoř Cell Cycle and Cancer ve výzkumném ústavu v Kodani a současně působí v čele jednoho z výzkumných programů Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě UP Olomouc.
Tři ze sedmi ocenění za r. 2015 ministra zdravotnictví směřují na Univerzitu Palackého. První cenu převzal tým Prof. Jiřího Bártka z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM). Vědecká rada Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ocenila excelentní výsledky dlouhodobého výzkumu mozkových nádorů, ke kterým dospěl tým Jiřího Bártka v jeho olomoucké laboratoři.
Více informací o vědeckých projektech v UMTM najdete na: www.imtm.cz