O nadaci

2013


"Buďme šťastní včas." název příběhu z projektu Pošli příběh

Posláním nadace je podpora těchto oblastí :

- výzkum a vývoj protinádorových léčiv
- prediktivní a experimentální onkologie
- diagnostika a léčba maligních nádorů
- výchova a další vzdělávání odborníků (postgraduální studium)
- pomoc hemato-onkologicky nemocným dětem, úzká spolupráce se Sdružením ŠANCE
- šíření informací o problematice nádorových onemocnění, prevence a propagace zdravého životního stylu
- publikační činnost

HLAVNÍ ČINNOST NADACE RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:
Podpora činnosti Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) a nadací zřízeného
ops Rakovina věc veřejná s hlavní orientací na výzkum, podporu včasné diagnostiky a nastavení individuální léčebné terapie. Nadace pravidelně připravuje benefiční projekty a akce pro širokou veřejnost, kde klade aktivně důraz na prevenci a pravidelné lékařské prohlídky.
Základní informace k činnosti ÚMTM:
Ústav molekulární a translační medicíny při Lékařské Fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se stává vyspělou technologickou infrastrukturou a platformou pro molekulárně orientovaný základní a translační biomedicínský výzkum, s cílem lépe porozumět molekulární podstatě nádorových a infekčních onemocnění.
Specifické cíle ústavu:
A. Studium mechanismů vzniku a léčby nádorových a infekčních onemocnění
B. Vytvoření platformy pro chemickou biologii a vývoj léčiv
C. Identifikace nových cílů, biomarkerů a diagnostických postupů směřujících k individualizované terapii.

HLAVNÍ ČINNOST OBECNĚ PROSPĚŠNÉ SPOLEČNOSTI RAKOVINA VĚC VEŘEJNÁ:
Na celém světě ročně diagnostikují nádor děložního čípku u více než 500 000 žen, přes 270 000 žen ročně na toto onemocnění umírá.
I proto nadace Rakovina věc veřejná založila v roce 2012 obecně prospěšnou společnosti Rakovina věc veřejná.. Hlavní cílem o.p.s. je oslovit více než 50% českých žen, které nejsou zapojeny do celonárodního skríningového programu na rakovinu děložního čípku.Tyto ženy si mohou objednat samoodběrovýHPV testEvalynbrush (Roversmedical), který je velmi citlivý a detekuje přímo DNA HPV viru. Specializované vyšetření poslaného vzorku proběhne na půdě Ústavu molekulární a translační medicíny při LF UP v Olomouci.

www.vecverejna.cz
www.vecverejna.eu
www.poslipribeh.cz
www.umtm.cz

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. (předseda správní rady)
přednosta Kliniky Dětského lékařství LF UP a Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci
 
Doc. MUDr. Marián Hajdúch, CSc. (člen správní rady)
vedoucí Laboratoře experimentální medicíny při Dětské klinice LF UP a FN v Olomouci a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci
  
Doc. Mgr. Jiří Drábek, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí DNA laboratoře, vědecký pracovník 
RNDr. Radek Trojanec, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí cytogenetické laboratoře, vědecký pracovník
MUDr. Petr Džubák, Ph.D. (člen správní rady)
vedoucí laboratoře buněčné biologie, vědecký pracovník
________________________________________
Renata Hilšer Grmolenská
ředitelka nadace

Získávání finančních prostředků

Badmintonista Petr Koukal natočil dokument
Badmintonista Petr Koukal, který  podporuje nadaci Rakovina věc veřejná a je patronem projektu Pošli příběh,  natočil velmi zajímavý a emotivní dokument pod názvem "Cesta snu".
Nový český dokument "Cesta snu" realizovaný v koprodukci HBO Europe a společnosti Total Help
Art – mapuje klíčovou životní etapu vrcholového sportovce, dočasně postiženého zhoubnou chorobou. Jeho hrdinou je špičkový badmintonista Petr Koukal (nar. 1985), jenž před dvěma lety podstoupil odstranění zhoubného nádoru, bez ohledu na pooperační komplikace však pokračoval v tréninku a své úsilí korunoval účastí na olympiádě v Londýně 2012, jako vlajkonoš české výpravy. Svědectví o nezlomné vůli, jež podle námětu Koukalova duševního kouče a dlouholetého rodinného
přítele, Ivana Křenka, natočil režisér Vladimír Barák, měl na filmovém kanálu HBO premiéru 18. listopadu 2012.
Dokument – podmalovaný hudbou Petra Ostrouchova a frázovaný odpočítáváním času do londýnské olympiády – natočil zkušený český střihač Vladimír Barák, jenž spolupracoval na řadě úspěšných filmů (například Pelíšky, Želary, Občanský průkaz a další). Dokument Cesta snu je jeho první rozsáhlejší režijní prací.
Cesta snu Petra Koukala zachycuje dva roky života mladého muže,  který si umí dát cíl a jít si za ním, i když je na cestě většinou úplně sám. Klobouk dolů před jeho vůlí bojovat a přejeme mu pevné zdraví a mnoho vítězných zápasů.

Tisková konference v Cafe Imperial v Praze
 19. 3. 2013 - Tisková konference proběhla v originální prostředí  Cafe Imperialu v Praze.
Nadace Rakovina věc veřejná založila obecně prospěšnou společnost pod stejným názvem Rakovina věc veřejná, o.p.s. Jejím základním posláním je budovat program výzkumu a prevence onkologických onemocnění. Prvním projektem se zaměřuje na onemocnění děložního čípku.
Na celém světě je ročně nově diagnostikováno více než 500 000 nádorů děložního čípku u žen a více než 270 tisíc žen ročně na toto onemocnění umírá.I proto obecně prospšná společnost na trh uvádí sadu pro domácí samoodběr biologického vzorku pro zjištění přítomnosti infekce HPV, která způsobuje rakovinu děložního čípku. Primárně je tento projekt určen ženám, které se z různých důvodů neúčastní celostátního screeningového programu rakoviny děložního čípku.
Tiskové konference se zúčastnili:
Doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. - ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny, předseda správní rady o.p.s.
Mgr. Peter Vanek - ředitel obecně prospěšné společnosti Rakovina věc veřejná
Mgr. Vladimíra Koudeláková - UMTM
Mgr. Hana Ondryášová -UMTM
Vlaďka Erbová - patronka nadace Rakovina věc veřejná
Tiskovou konferenci moderoval moderátor Honza Musil. Děkujeme.
Poděkování patří také Art Deco Imperialu a panu Zdeňku Pohlreichovi za podporu v podobě pronájmu salonku Diamond Room a poskytnutému občerstvení z jeho vyhlášené kuchyně, po skončení tiskové konference.

Vlaďka Erbová navštívila opět pacienty v Olomouci
Malí pacienti Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci i jejich maminky včera dostávali dárky.  Přivezla jim je modelka a patronka nadace Rakovina věc veřejná Vlaďka Erbová a tentokrát myslela hlavně na ty nejmenší děti.
Vlaďka Erbová přijela opět do Olomouce podpořit nemocné děti, které se léčí na onkologickém oddělení  Dětské kliniky v Olomouci.
 
Benefiční turnaj starých gard anebo fotbalem pro dobrou věc.
Dne 8. května se konal Benefiční turnaj starých gard aneb fotbalem pro dobrou věc za účasti patronky nadace Vlaďky Erbové a Tomáše Řepky.
Akce se konala za podpory starosty města Dolní Bousov  a mediálního partnera radií Kiss a Jizera Mladá Boleslav.
Výtěžek z benefice byla věnována na podporu činnosti Nadace Rakovina věc veřejná.
V turnaji se utkali mužstva různých věkových kategorií, panovala zde přátelská atmosféra,  počasí vyšlo ve sváteční den úžasné, všichni strávili pohodový den a zároveň tak podpořili dobrou věc.  Nejen fanouškům fotbalu, ale i rodinám s dětmi a vůbec všem návštěvníkům turnaje mockrát děkujeme.
Akci svou účastí podpořili Tomáš Řepka a patronka nadace Vlaďka Erbová.
Pro fanoušky uspořádali autogramiádu, pohovořili s nimi, ochotně se fotili s návštěvníky akce a na závěr turnaje slavnostně převzali symbolický šek pro nadaci v hodnotě 35 tisíc korun.

Čtení veršů ve Výstavním sále Národní knihovny Klementinum Praha
Dne 16 dubna 2013 proběhlo první veřejné čtení z nové knihy veršů Tomáš Tajchnera v podání herce Saši Rašilova. Akce proběhla v noblesních prostorách Výstavního sálu Národní knihovny Klementinum v Praze.
Kniha veršů Tomáše Tajchnera nese název "Slova, která nemám komu vrátit" a verše četl herec Saša Rašilov.  Energie a příjemný zážitek celého večera byla umocněna hudebními vstupy Pavla Nepivody a jeho kytar.
Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován na konto Nadace Rakovina věc veřejná. Děkujeme.
Protože se básník Tomáš Tajchner a také herec Saša Rašilov rozhodli zapojit do již 3.ročníku projektu nadace: Pošli příběh, můžete se na další vystoupení těšit ve vybraných městech v průběhu měsíců října a listopadu letošního roku.

Benefiční módní přehlídka italské značky Koralline
Dne 9. června 2013 v 16 hodin proběhla v Siesta Rodinném resortu Staré Čivice tradiční benefiční módní přehlídka italské značky Koralline. Hosté viděli také krásné modely značek Leidiro,LIU.JO a boty GEOX. Hlavní tváří benefiční módní přehlídky byla patronka nadace Rakovina věc veřejná Vlaďka Erbová a celý výtěžek z přehlídky byl věnován na podporu dětského onkologického oddělení Dětské kliniky FN v Olomouci. Součástí byla také dětská přehlídka a právě pro děti byly připraveny i další atrakce, jako trampolína, skákací hrad, balonky.  Přehlídku i dražbu moderoval moderátor Pavel Cejnar.
Celkový výtěžek, včetně dražby uměleckého díla - vázy se vyšplhal na částku 110 000,- Kč. Děkujeme Stáně Vondrákové z Koraliny, Vlaďce Erbové a všem hostům, kteří se této příjemné, letní benefice zúčastnili.

Motorkářský riding club WANTED podpořil nadaci Rakovina věc veřejná
Motorkářský riding club WANTED podpořil nadaci Rakovina věc veřejná a přijel do Olomouce
V sobotu 22. 6. 2013 přijeli členové motorkářské riding clubu WANTED v čele s Janem Kašparem do Olomouce, aby uskutečnili každoroční a tradiční charitativní jízdu.
V letošním roce se členové klubu rozhodli podpořit nadaci Rakovina věc veřejná, zorganizovali charitativní jízdu proti rakovině  a přivezli za krásného, letního počasí do Olomouce symbolický šek na částku 13 tisíc korun.

Slavnostní křest CD Alchymista zpěváka Norberta Peticzkého
Když se George Bush starší dozvěděl, že syn jednoho z jeho bodyguardů bojuje s leukémií, neváhal a ukázal solidaritu, jakou by mu mohli závidět hrdinové všech amerických filmů o superhrdinech. Na podporu Patricka, kterému po chemoterapii vypadaly vlasy, si vyholil hlavu 'na koleno' spolu s celým jeho teamem.
Toto velké gesto inspirovalo zpěváka Norberta Peticzkého k velmi zvláštní formě křtu jeho alba, který je právě v prodeji. "Album Alchymista je věnován na podporu nadace Rakovina věc veřejná, nadaci, která pomáhá Česku bojovat proti této nemoci, proto jsem se nechal Bushem inspirovat a ani vteřinu jsem neváhal a pokřtil své album vlastními vlasy." Vysvětluje Norbert.
Kmotrem alba se neplánovaně stal český bubenický mág, Tokhi. Ale proč neplánovaně?  "Původními kmotry měly být patroni nadace, čili Vlaďka Erbová, Petr Koukal a Honza Musil. Dostavil se však pouze Honza, který křest moderoval. „Nějak se to celé ´zvrtlo´ na poslední chvíli Petra začala trápit noha a Vlaďce se na cestě na křest pokazilo její auto uprostřed dálnice. Mrzí mě, že nepřišli, ale myslím, že kvůli něčemu se to tak stát mělo." Rekapituluje s úsměvem na tváři Norbert.
To, že Norbert otevřeně mluví o věcech, o kterých jiní nemluví, potvrdil při přání svému albu:
"Přál bych si, aby toto CD nemuselo existovat s tímto účelem a nemuselo pomáhat lidem. Ale album existuje a lidé pomoc potřebují.
Album Alchymista, na kterém figurují taková jména jako Celeste Buckingham nebo producenti Moniky Bagárové a Majka Spirita, vyšlo sice před rokem, ale do celoplošného prodeje se dostalo až 1.8.2013 a to díky síti Bontonland, která celý tento projekt podpořila.
Cena alba Alchymista je 199 korun a celý výtěžek putuje na konto nadace Rakovina věc veřejná. Nadace Rakovina věc veřejná Norbertovi mockrát děkuje za podporu a přeje hodně úspěchů v prodeji CD Alchymista i do další kariéry

Známé modelky a fotbalisté Sigmy Olomouc na návštěvě Dětské kliniky
Vzácná návštěva potěšila děti na onkologickém oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Páteční odpoledne dětem zpříjemnili vzácní hosté -modelky Renata Langmannová, Vlaďka Řepková a  fotbalisté Sigmy Olomouc Zdeněk Zlámal a Martin Šindelář. Fotbalisté společně s trenérem Martinem Kotůlkem rozdávali dětem kartičky,  podpisy na plakáty a samozřejmě i fotbalové míče.
Pro nás fotbalisty, nebo dá se říct pro všechny sportovce, je to povinnost, takových akcí se zúčastnit a rozdávat radost i v tomto směru," říká brankář Zdeněk Zlámal.
Patronkou nadace Rakovina věc veřejná je Vlaďka Řepková, která letos navštívila olomouckou dětskou onkologii již několikrát: „Pro mě je to tady srdcová záležitost. Dodává mi to energii, když vidím, že se děti smějí a jsou chviličku spokojené a šťastné. Neberu to jako samozřejmost, že mám dvě zdravé děti, a jako máma se snažím pomáhat jiným maminkám, které to štěstí nemají.
Radost dětem udělala i modelka Renata Langmannová, která dětem také přivezla kartičky s podpisem, ale hlavně si s dětmi povídala, hrála a strávila s nimi příjemné odpoledne.

Divadelní představení Vandy Hybnerové v divadle Alta
„Buďte šťastní včas“
je název jednoho z článků, který zaslala autorka do projektu Pošli příběh realizovaného již třetím rokem Nadací Rakovina věc veřejná.
7.října se v alternativním divadle Alta v pražských Holešovicích uskutečnilo další setkání v rámci tohoto projektu.  Plné řady divadla i výborná atmosféra  v divadelní kavárně dlouho po představení potvrdily, že potřeba sdílení je v souvislosti s tématem rakoviny stále více aktuální.  Díky nové ambasadorce projektu Vandě Hybnerové a jejím hereckým kolegyním bylo možno shlédnout velmi originální divadelní představení „Pokoj“, kterého je Vanda Hybnerová autorkou i režisérkou. Toto představení odehrály  bez nároku na honorář a podpořily tak činnost tohoto nadačního projektu. Představení, které dokáže proměnit úsměv v smích a usadit v hlavách nejeden pocit k zamyšlení uvidíme brzy také v Olomouci. Děkujeme.
Mezi diváky jsme mohli zahlédnout i známé tváře, jako např.herečku Nelu Boudovou,  básníka, spisovatele, písničkáře Jana Vodňanského nebo moderátora Honzu Musila. Ten však na těchto akcích jako dlouholetý partner nadace nechybí nikdy a i tentokrát benefičním večerem provedl. To, že se těchto setkání účastní kromě autorů zaslaných příspěvků o vlastním boji s nemocí, či nemocí těch nejbližších i stále více lidí z řad široké, umělecké i odborné veřejnosti svědčí o jednom. Tomuto projektu  se daří bořit hranici mezi těmi, kterým se říká pacienti a těmi tzv. zdravými.  Příběhy, rozhovory se zajímavými lidmi i další informace najdete na stránkách projektu www.poslipribeh.cz.. Díky tomuto projektu se daří zacílit pozornost na téma nutnosti včasné diagnostiky a to je jeden z hlavních pilířů činnosti Nadace Rakovina věc veřejná  (www.vecverejna.cz).

Benefice Charity fashion gala
20.11.2013 se v krásném prostředí Smetanovy síně Obecního domu v Praze uskutečnila slavnostní benefice Nadace Rakovina věc veřejná –  Charity Fashion  Gala.
Nadace Rakovina věc veřejná spolu se svým  spoluhostitelem – generálním partnerem nadace spol. Star Group Czech tímto večerem především poděkovala svým dosavadním partnerům za jejich podporu, díky níž se již 13let daří naplňovat definované cíle činnosti nadace. 
Večerem  provedli hvězda moderátorského světa paní Jolana Voldánová a Honza Musil, dlouholetý partner nadace.  Všechny osobnosti, které svá jména a profesionalitu dosud spojily  s nadačními projekty jsou stejně tak opravdoví, jako je bohužel opravdová realita existence této zákeřné nemoci ve všech svých podobách a důsledcích. Proto naše obrovské poděkování patří famózním návrhářům Fero Mikloškovi a Taťáně Kováříkové, kteří s velmi osobním nasazením připravili kolekci ekluzivních modelů přímo pro tuto událost, stejně tak jako spol. VS Brand, která zajistila kolekci značky Roberto Cavalli underwear. Také paní Andree Kalivodové, sólistce Národního divadla, která hosty nadchla svým vystoupením. S hrdostí jsme uvítali na podiu i topmodelku Vieru Schottertovou, která se po 12 letech působení v New Yorku, stala diamantem přehlídkového mola. To patřilo i modelkám z agentury Czechoslovak Models.  Doteky krásy otiskly  spol. Giorgio Armani a Toni and Guy svým profesionálním stylingem.
Tento večer se stal zároveň i nositelem důležitosti podpory výzkumu v celém kontextu vědecké synergie všech vědeckých pracovišť.  Velmi jsme proto velmi ocenili, že si čas na podporu tohoto tématu našla i topmodelka Simona Krainová se svým manželem Karlem Vágnerem.
Závěrečný šek, který byl předán ředitelce Nadace Rakovina věc veřejná paní Renatě Hilšer Grmolenské a panu docentovi Mariánu  Hajdúchovi, jednomu ze zakládajícíh členů nadace a ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny, byl  v neuvěřitelné výši 2 550 000Kč.
Plný sál hostů i výjimečná atmosféra  potvrdily, že Nadace Rakovina věc veřejná, která se stala synonymem seriozní podpory výzkumu  jde tím správným směrem.  Příjemnou tečkou a potvrzením úspěchu této benefice bylo i  společné setkání v Buddha baru, kam se všichni díky servisu spol. Domansky dopravili v plné kráse.

Pokřtili jsme kalendář nadace Rakovina věc veřejná na rok 2014
Dne 28.11. proběhl slavnostní křest kalendáře nadace Rakovina věc veřejná 2014 v Neo Palladium Cafe v Praze
V úžasné, předvánoční atmosféře proběhl křest nadačního kalendáře u našeho partnera a hostitele - v kavárně Neo Café Palladium.
Velmi děkujeme, že se o naše hosty příkladně postaral.
Nový kalendář nafotil fotograf Lukáš Navara, který se nadací spolupracuje již několik let a tento společný kalendář je již čtvrtý v pořadí.Tentokrát jsme nafotili děti, které prodělaly náročnou onkologickou léčbu na Dětské klinice v Olomouci .Fotografie vznikly v krásném prostředí Parkanových zahrad Univerzity Palackého v Olomouci.
S hrdostí jsme představili kmotra kalendáře nadace Rakovina věc veřejná 2014 "Život je křehký", kterým se stal úspěšný a oblíbený herec Jiří Mádl. Děkujeme.
Dále mohli hosté na křtu potkat i některé tváře z kalendáře, modelky Renatu Langmanovou nebo Vlaďkou Řepkovou a jako hosta odpoledne herce Zdeňka Podhůrského.Ten, spolu s moderátorkou Veronikou Novákovou, představil nový projekt nadace na rok 2014 pod názvem "Kavárny pomáhají", který představíme začátkem roku 2014.
Tempo předvánočního shonu vyladilo hudebním vstupem známé elektrické smyčcové trio INFLAGRANTI. Také mockrát děkujeme za příjemný zážitek a za dlouhodovou podporu nadačních aktivit.Posledním a velmi atraktivním bodem programu byla módní přehlídku dětské značkové módy Magic Child, kterou předvedly i děti z kalendáře, které s odvahou překonaly onkologické onemocnění a měly samozřejmě velký úspěch.
Tímto příjemným odpolednem hosty provedla moderátorka Veronika Nováková z TV Prima.

 

 

Rakovina věc veřejná
Nadace pro výzkum rakoviny 
Dětská klinika Fakultní nemocnice v Olomouci
Puškinova 6
775 20 Olomouc

Tel.: +420 777341150
e-mail: grmolenska@vecverejna.cz

IČO: 25832026
Č.ú: 19-1093910277/0100

Rakovina věc veřejná - nadace pro výzkum rakoviny / webdesign Studio R3D